Jak rozpoznać podróbkę od oryginału

Jak rozpoznać podróbkę od oryginału

1. EMBLEMATY
Prestiżowe firmy posługują się swoim własnym logo. Występuje ono zazwyczaj na przedniej stronie ubrania w postaci naszytego emblematu. Znaczki podrobione zaś bardzo często wykonane są w sposób nieprecyzyjny, a ich wygląd pozostawia wiele do życzenia.
Rynek podróbek staje się coraz bardziej profesjonalny. Coraz trudniej jest odróżnić oryginalne logo od podróbki. Występują jedynie subtelne różnice, na które polecam Ci zwrócić uwagę.
Pamiętaj, że firmy (czasem) z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem dbają o najmniejsze szczegóły , a odzież z niewłaściwym lub niedokładnym logo nie zostanie nigdy wprowadzona do sprzedaży.

2. METKI GŁÓWNE
Patrząc na metkę możesz szybko zorientować się czy masz do czynienia z towarem podrobionym czy oryginalnym. Zamknij oczy i wyobraź sobie sytuację, że jesteś założycielem marki Ralph Lauren. Czy sprzedając towar ekskluzywny nie zadbałbyś o dopracowanie każdego elementu, a w szczególności tego, co jest widoczne dla klienta przy pierwszym kontakcie wzrokowym? Zwróć szczególną uwagę na wszycia metek, wielkość oraz materiał, z którego jest wykonana – to pozwoli Ci na szybką weryfikację czy masz do czynienia z oryginałem czy podróbką.
Materiał metki powinien być trwały a czcionki identyczne jak w oryginale, zaś wszycie powinno być równe i estetyczne.
Metki to najczęściej podrabiane elementy, więc za nim zapłacisz za ubranie, sprawdź proszę jaką metką posługuje się producent.

 

3. METKI WEWNĘTRZNE
Często są lekceważone przez kupujących odzież, a tak naprawdę to serce całego produktu. Z tej metki dowiadujesz się, gdzie w rzeczywistości zostało wyprodukowane ubranie oraz z jakiego materiału zostało ono wykonane. Szczególnie uczulam Cię na wyciąganie pochopnych wniosków na temat kraju produkcji, ponieważ na przykład nie wszystko co pochodzi z Chin jest podrobione. W dzisiejszym świecie to właśnie w Chinach, Indiach i Pakistanie są największe fabryki produkujące oryginalną odzież. Zdecydowanie bardziej uważałbym na metki z napisem MADE IN THAILAND, MADE IN TURKEY, a nawet MADE IN SPAIN ! Metki wewnętrzne powinny zawierać również dopracowane szczegóły, takie jak: dokładne i poprawne wszycie oraz powinny posiadać specjalne kodujące numery fabryki, z której pochodzą.

4. GUZIKI
Guziki to rzadko podrabiane elementy. Ale tu też bądź ostrożny. Zwróć szczególną uwagę na sposób wszycia guzika, materiał z jakiego został wykonany, jak i sygnaturę tekstową. Większość prestiżowych marek już podczas produkcji podpisuje swoje guziki w sposób trwały. Nigdy nie używa się farby do tego celu. Zazwyczaj są to wytapiane literki podczas procesu tworzenia się guzika.
Jednakże guziki to częste narzędzie manipulacji używane przez nieuczciwych sprzedawców, które może zmylić nawet najlepszego znawcę odzieży. Zapytasz dlaczego?
Ponieważ nie każdy oryginalny produkt ma sygnowane guziki . Natomiast niemal każde nieoryginalne ubranie ma logowanie na guzikach. Np. większość prestiżowych firm takich jak Armani, Hugo Boss, Ermenegildo Zegna mają guziki bez sygnatury, ewentualnie jeden guzik przy mankietach jest sygnowany

Te firmy używają po prostu wysokiej jakości guzików z masy perłowej, które są dosyć łatwe do podrobienia. Również w oryginalnych koszulkach polo np. Ralph Lauren lub Lacoste używa się guzików, na których nie ma zawartej nazwy marki (jedynymi wyjątkami jest seria POLO GOLF, a w przypadku Lacoste seria Sport)

 

5. HOLOGRAMY
Hologramy dają ogromne pole do popisu producentom oryginalnej odzieży, którzy wydają duże pieniądze na zabezpieczania nie do podrobienia. Jest to działanie niezwykle skuteczne. Hologramy najczęściej stosują takie firmy, jak DOLCE&GABBANA, LA MARTINA BUENOS AIRES, VERSACE oraz Diesel. Ten ostatni producent w fenomenalny sposób zabezpieczył swoje ubrania.

6. NOGAWKI
Jest to bardzo ciekawy temat, na który mało kto zwraca uwagę. Dla porównania na zdjęciu przedstawiłem nogawkę od wewnątrz w spodniach DIESEL ZATHAN. Obie pary spodni wyglądały niemal identycznie, a różnica w precyzji szwów przy nogawce była przeogromna. Jeżeli ktoś jest fanem i konsumentem najdroższego jeansu na świecie , z którego wytwarzane są spodnie marki Evisu , to powinien wiedzieć, że to, jak wyglądają nogawki tych spodni jest niezwykle ważne przy rozpoznaniu , co jest towarem oryginalnym, a co tanią podróbką.

7. MATERIAŁ
Jakość materiału jest tematem bardzo szerokim. Otóż renomowani projektanci używają do produkcji odzieży zazwyczaj mieszanek różnych materiałów np. 93% czystej bawełny, 4% lnu, 3% jedwabiu. Rzadkością jest aby renomowane firmy używały np. 100% akrylu lub 100% poliestru. Generalnie do produkcji oryginalnej odzieży używa się naturalnych włókien oraz barwników. Coraz bardziej popularne stają się takie materiały, jak organiczna bawełna, którą stosują np. projektanci firmy G-STAR RAW lub włókna z konopi, których używa np. Armani Jeans. Ciuchy podrobione są zazwyczaj wykonane z 100% materiałów syntetycznych które po kilku praniach tracą kolor, rozciągają się i kosmacą (wyjątkiem są specjalistyczne ubrania sportowe).

8. PRECYZJA WYKONANIA
Tego działu nie muszę bardzo rozwijać, ponieważ wydaje się on racjonalny i niewymagający wielu komentarzy. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie i porównać jakość wykonania oraz precyzję szycia.
Szczególną rolę odgrywają tutaj nici, kolor, jakość i sposób szycia.